Punaviinitahran poisto sohvasta ei ole niin hankalaa kuin ehkä luulet. Nopea reagointi ja oikeat puhdistusmenetelmät ovat avainasemassa punaviinitahran poistossa. Olen koonnut tähän tekstiin parhaat punaviinin poisto-ohjeet.
Jos pystyt puhdistamaan tahran heti sen synnyttyä, varmistat parhaat mahdollisuudet saada väri poistettua sohvan kankaasta kokonaan.
Tuoreen punaviinitahran poisto,kun päällinen on irrotettavissa
- Poista sohvan päällinen heti tahran synnyttyä, jos vain mahdollista, jotta vältät punaviinin imeytymisen pehmusteisiin.
- Painele tahra kuivaksi talouspaperilla (älä hiero, koska hierominen levittää tahraa ja painaa sen syvemmälle kankaan kuituihin).
- Ripottele tahran päälle suolaa ja anna vaikuttaa hetki ennen pesua – suolalla on erinomainen kyky imeä kosteutta itseensä.
- Levitä tahran päälle vielä tahranpoistoainetta.
- Laita kangas pesukoneeseen ja noudata pesumerkin pesuohjeita.
- Kuivata kangas vaakatasossa, jotta se ei veny eikä menetä muotoaan.
Jos päällistä ei voi irrottaa eikä tekstiilipesuria ole käytössä
- Kostuta tahra kivennäisvedellä, joka laimentaa ja haalentaa viinin aiheuttamaa tahraa.
- Painele tahraa talouspaperilla, kunnes kankaasta ei enää irtoa kosteutta.
- Jos tekstiiliin jää vielä punaviinin väriä, kaada lisää kivennäisvettä tahraan ja painele uudelleen kuivaksi talouspaperilla.
- Toista toimenpide, kunnes tahra on kokonaan hävinnyt.
Punaviinitahran poisto tekstiilipesurilla
Tekstiilipesurilla puhdistat punaviinitahrat tehokkaasti sohvan tekstiileistä. Laita tekstiilipesuri ensin käyttökuntoon – tarkemmat ohjeet löydät täältä.
- Suihkuta tahraan tekstiilille sopivaa tahranpoistoainetta ja anna vaikuttaa 5–10 minuuttia.
- Täytä tekstiilipesurin säiliö pelkällä lämpimällä vedellä.
- Puhdista ongelmakohta tekstiilisuulakkeella harjaavin liikkein, kunnes vesi ei enää värjäydy punaviinistä.
- Imuroi pesty kohta kuivaksi tekstiilisuulakkeella.
- Sohvan pinta on taas puhdas.
Kuivuneen punaviinitahran puhdistus
Punaviinin sisältämät antosyaanit ovat voimakkaita väriaineita, jotka kuivuessaan kiinnittyvät kankaan kuituihin ja ovat sen jälkeen hankalasti poistettavissa. Tällaisissa tilanteissa valkaisu tai liottaminen pesunesteessä ennen varsinaista pesua tuovat usein halutun lopputuloksen.
Kankaan liottaminen ja pesu
- Ennen kuin laitat kankaat likoamaan, tarkista pesumerkistä sallittu veden lämpötila.
- Täytä sanko tai lavuaari oikeanlämpöisellä vedellä.
- Lisää nestemäistä pesuainetta veteen ja sekoita hyvin.
- Laita sohvan kankaat pesuliuokseen likoamaan 60 minuutiksi.
- Valuta likainen vesi kankaista.
- Laita kankaat pesupussiin.
- Pese kankaat pesuohjeiden mukaisesti.
- Kuivata verhoilut vaakatasossa venymisen ja muodon menettämisen välttämiseksi.
- Tekstiilit on helpompi pukea takaisin pehmusteiden päälle, kun kangas on vielä hieman kostea.
Sohvakankaiden valkaisu
Tarkista aina ensin pesumerkistä, että valkaisu soveltuu kyseiselle kankaalle – kaikki tekstiilit eivät kestä valkaisuainetta ilman värin haalistumista tai kuidun vaurioitumista. Jos valkaisu on sallittu, testaa ainetta ensin pieneen, huomaamattomaan kohtaan (esimerkiksi sohvan takaosaan tai alareunaan) ennen kuin käsittelet varsinaista tahra-aluetta. Näin vältät ikävät yllätykset, jos kangas reagoikin valkaisuaineeseen odottamattomasti.
Ennaltaehkäisy: suojaa sohva etukäteen
Paras punaviinitahra on se, joka ei koskaan pääse imeytymään kankaaseen asti. Sohville ja muille tekstiilipinnoille on saatavilla kangassuoja-aineita, jotka muodostavat kuituihin näkymättömän, nesteitä hylkivän kalvon. Suoja ei tee kankaasta täysin tahrankestävää, mutta se antaa arvokkaita ylimääräisiä sekunteja reagoida ennen kuin neste ehtii imeytyä syvälle. Kangassuoja kannattaa uusia säännöllisin väliajoin, esimerkiksi ennen suurempia juhlia tai kerran-pari vuodessa.
Jos vietät kotona usein illanistujaisia, on myös hyvä pitää pieni ”tahranpoisto-ensiapupakkaus” käden ulottuvilla: suolaa, kivennäisvettä, väritöntä astianpesuainetta ja puhdas mikrokuituliina. Väritöntä astianpesuainetta kannattaa suosia värillisen sijaan, sillä värjätty pesuaine voi jättää oman jälkensä vaaleaan kankaaseen.
Vanha kotikonsti: valkoviini
Monissa siivousvinkkilistoissa mainitaan myös vanha keino: kaataa tuoreen punaviinitahran päälle valkoviiniä ennen muuta käsittelyä. Ajatuksena on, että valkoviini laimentaa ja neutraloi osan punaviinin väriaineista. Niksin tehoa en ole kuitenkaan itse kokeillut,joten en uskalla luvata sen toimivuutta, joten sitä kannattaa pitää lähinnä hätäratkaisuna – ei ensisijaisena menetelmänä.
Muista nämä
- Toimi aina mahdollisimman nopeasti – kuivunut tahra on huomattavasti vaikeampi poistaa kuin tuore.
- Painele, älä hankaa – hankaaminen levittää tahraa ja työntää sen syvemmälle kuituihin.
- Testaa puhdistus- ja valkaisuaineet aina ensin huomaamattomaan kohtaan.
- Suojaa sohva etukäteen kangassuojalla, jos tahrat ovat kotonasi toistuva ongelma.





